profiSOL - Twój partner w Fotowoltaice!

STY
04

Całkowita cena instalacji fotowoltaicznej, w największym stopniu wpływa cena...

Całkowita cena instalacji fotowoltaicznej, w największym stopniu zalezy od ceny modułów, która stanowi ok. 50% ogółu wydatków. Następne w kolejności są koszty montażu oraz cena falownika, które pochłaniają po 15-20% nakładów inwestycyjnych. Oprócz tego należy jeszcze uwzględnić koszt systemu montażowego (ok. 10-15%) oraz koszty dodatkowe, takie jak np. przewody, monitoring, ogrodzenie czy transport, które mogą stanowić od 10 do 25% kosztu zamontowania paneli fotowoltaicznych.

Warto przy tym pamiętać, że powyższe proporcje mogą się zmieniać w zależności od wielkości instalacji, ale także od oferty wykonawcy, parametrów samej instalacji, jak i rodzaju inwestora. 

Wpływ na cenę ma np. rodzaj modułów (np. polikrystaliczne są tańsze od monokrystalicznych), falownika, miejsce montażu, wykorzystywane technologie (np. half-cut, PERC w modułach) czy wreszcie marka czy gwarancja produktów. Na koszt wpływa też jakość i kompleksowość usługi montażowej, a także to, czy mamy do czynienia z instalacją dla klienta indywidualnego czy biznesowego. Na tę ostatnią obowiązuje bowiem 23% podatek VAT, podczas gdy na fotowoltaikę dla domu nakłada się 8% podatek. Tych kwestii jest oczywiście więcej, więc odpowiedź na pytanie: ile kosztuje zamontowanie paneli fotowoltaicznych nigdy nie jest oczywista.